DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Veterinární ordinace Canife

kastrace
 
 
 Kastrace a možné komlikace

 

Kastrací zvířat se rozumí operativní odstranění pohlavních orgánů samců a samic z důvodů zabránění jejich rozmnožování.

 Kastrace fen: u fen které majitel nehodlá připustit, je nejvhodnější dobou pro kastraci období před, nebo ihned po prvním hárání. Významně se totiž touto ranou kastrací sníží pravděpodobnost výskytu rakoviny mléčné žlázy v pozdějším věku. V USA kastrují feny běžně v půl roce a problematiku nádorů mléčné žlázy vůbec neznají. Kastrace probíhá v celkové anestezii a jsou během ní vyoperovány oba vaječníky i děloha. Kromě nádorů mléčné žlázy se také kastrací předejde výskytu pyometry-čili hnisavého zánětu dělohy a cukrovce. Obě onemocnění se u starších nekastrovaných fen běžně vyskytují. Z nežádoucích jevů, vyskytujících se po kastraci, se dá zmínit snad jen pomočování. Vyskytuje se nejčastěji u fen velkých plemen. Typicky ve spánku, kdy můžeme vidět únik moči ukapáváním. Je to dáno tím, že po kastraci se významně sníží hladina estrogenů v těle feny, které se spolupodílejí na udržování kontrakce svěrače močové trubice. Tato nepříjemnost se ale dá velice dobře léčit medikamenty a vzhledem k tomu, že postihuje asi 1% kastrovaných fen, je prospěšnost kastrace fen neoddiskutovatelná.

 Kastrace koček: u koček je problematika složitější než u fen. Kočka v období od jara do podzimu mrouská několikrát po sobě a někteří jedinci začínají mrouskat již velice brzo, třeba i kolem 4-tého měsíce! U předčasně vyšpělých koťat lze překlenout období mezi pohlavní a fyzickou dospělostí hormonální injekcí, která zamezí „otěhotnění“ mladých zvířat zhruba po dobu 3 měsíců. Tato injekce se může aplikovat i opakovaně (až 3x). Nedoporučuje se ovšem podávat tyto hormonální injekce kočce celý život, jelikož mohou vést k rozvoji pyometry (hnisavého zánětu dělohy). Pro kastraci koček je vhodné období kolem jednoho roku věku. S nežádoucími jevy po kastraci koček se nesetkáváme.

 Kastrace psů: kastrace psů není zdaleka tak častý zákrok jako u fen. Provádí se u agresivních jedinců pro znížení bojovnosti, případně pro zklidnění z jiných příčin. Pokles hladiny testosteronu má vliv na povahu psa a do jisté míry utlumí bojovnost. Z důvodů terapeutických se volí zákrok při hyperplazii prostaty nebo přímo chorobách varlat. Provádí se opět v celkové anestezii, kdy se vyjmou obě varlata před šourkem z jedné ranky. Kožní stehy se odstranní asi 10 dne po operaci.

 Kastrace kocourů: oproti psům je kastrace kocourů velice častým zákrokem, z důvodů odstranění nežádoucího značkování teritoria-čili odstřikování malého množství koncentrované a silně aromatické moči. U kocourů se opět tyto tendence vyskytují poměrně záhy, asi kolem 7-12 měsíce věku. Podobně jako u koček je ovšem vhodné s kastrací počkat až na období mezi 10-12 měsícem. Na potlačení teritoriálního chování neexistuje totiž žádný spolehlivý preparát. Zákrok se provádí v plné anestezii, ze šourku se vyjmou obě varlata, ranka se na rozdíl u psa nešije. 

MVDr. Kateřina Fialová Lipnerová