O co se jedná Toto akutní a často smrtelné onemocnění žaludku je úzce svázáno s procesem domestikace psa. Lidé přizpůsobily stavbu těla a vzhled určitých plemen ke svým záměrům (lepší pracovní výkonnosti, obraně a síle). Chovatelské požadavky však sebou přinesly i změny anatomických poměrů v těle. Novodobý shon sebou přinesl i další změny v životosprávě psů (krmíme granulovaným krmivem, často jednou jen denně). Hluboký hrudník a relativně veliký prostor kolem žaludku a životospráva umožňující rychlé naplnění a zvětšení žaludku zvyšuje riziko vzniku choroby.
Se syndromem dilatace a volvulu žaludku se setkáváme hlavně u starších psů velkých a obřích plemen.
Choroba je velmi závažná hlavně pro rychlost vývoje abnormálních orgánových změn vedoucích k šoku a smrti. Úmrtnost je vysoká, hlavně z důvodu nerozpoznání problému včas!
U syndromu dilatace a volvulu žaludku rozlišujeme 2 formy, jednak prosté nafouknutí (tj dilataci) a nafouknutí spojené s přetočením žaludku "torze".
Žaludek za normálních okolností leží napříč brániční kopule, česlo (vstup jícnu do žaludku) je vlevo pevně fixováno k bránici , vrátník vpravo volně přechází v dvanácterník. Širokými vazy je spojen s okolními orgány, důležitá je jeho vazba na slezinu, která tak může být postižena souběžně.
Prosté nafouknutí žaludku je charakterizovánu abnormální distenzí lumen zažitinou a plynem. Velmi zvětšený žaludek utlačuje ostatní orgány v okolí, omezuje návrat krve z velkého krevního oběhu a jeho stěna je nedostatečně prokrvována. Přetočení žaludku vede ke stejným problémům, od prostého nafouknutí se liší změnou polohy žaludečních struktur - vrátníku. Změna polohy žaludku při přetočení je charakterizována stupněm a směrem otočení. Nejčastěji se vrátník stáčí po směru hodinových ručiček směrem nad česlo a dále kolem něj, mluvíme o otočení vpravo. Přetočení vpravo může být velmi výrazné, dosahuje až 360 °.
Příčiny Příčiny vzniku choroby se stále zpřesňují a zkoumají. Znalost všech možností je důležitá v preventivním boji proti vzniku choroby.
Plemena s hlubokým hrudníkem jsou jednoznačně náchylnější k možnosti vzniku, typickým představitelem jsou např. němečtí ovčáci, setři nebo dogy. Žaludek má relativně hodně místa v brániční kopuli k rozpínání a pohybu. Ochablost vazů žaludku může stav dále zhoršovat. Přejídání se vede ke zvětšení žaludku a uvolnění žaludečních vazů (žaludek psů krmených 1 x denně větším množstvím stravy je signifikantně větší riziko než u psů krmených 3 x denně). Dlouhodobý příjem velkého množství stravy najednou vede tedy k zvětšení žaludku (hypertrofii) a dále zpomalení vyprazdňování. Stejný efekt lze také dosáhnout podáváním normálního množství nezvlhčeného suchého krmení, které v žaludku nabobtná. Potrava ve zvětšeném žaludku zůstává delší dobu, tj. narušuje normální mechanismy trávení, důležité v boji proti přemnožení bakterií. Zhoršené vyprazdňování žaludku může také souviset se změnou anatomických poměrů po operaci (například po vyjmutí sleziny atd.), dále s narušenou inervací nebo poruchou vegetativní nervové soustavy, s některými abnormálními procesy ucpávající střevo (rakovina, zánět). Přemnožené bakterie mohou v žaludku potravu rozkládat a tak produkovat velké množství plynu. Hromadění plynu a vzduchu v žaludku také může souviset s nervozitou a stresem psa, kdy dochází k nadměrnému polykání vzduchu. Je možná i situace, že pes spolyká veliké množství vzduchu při jídle (někteří chovatelé z tohoto důvodu podávají jídlo z vyvýšeného místa). Žaludeční plyn normálně odchází reflexivně krknutím, pokud reflex krkání je narušen, dojde k nafouknutí.
Pohyb po jídle může vést ke změně polohy naplněného žaludku a torzi.
Statistika onemocnění v závislosti na složení diety ukazuje, že zvýšené riziko je u krmení pouze suchou stravou (39,6 % bylo krmeno suchou stravou, 26,3 % dostávalo konzervovanou stravu, 25,3% dostávalo čerstvé maso s rýží a jinými masnými produkty).
Vysoké procento u suché stravy pravděpodobně souvisí s požadavky moderní doby, kdy převážná většina chovatelů velkých plemen z časových a jiných důvodů krmí pouze granulovanou stravou.
Proč se na torzi umírá Patologické změny u syndromu dilatace a volvulu žaludku souvisí hlavně s nedostatečnou výživou a okysličením tkání.. Za normálních okolností při trávení působí na stěnu žaludku tlak kolem 30 mm rtuťového sloupce, při torzi se tlak dostává přes 80 mm. To vede k velkému omezení proudění krve stěnou a postupnému odumírání tkáně. Dále extrémně zvětšený žaludek tlačí na bránici a omezuje dýchací pohyby a normální okysličování krve. Utlačením zadní duté žíly dochází k omezení návratu žilní krve z velkého krevního oběhu, srdíčko pak začíná pracovat neefektivně, snižuje se krevní tlak, prokrvení důležitých orgánů a vyvíjí se šok. Jelikož nefungují normální imunitní mechanismy dochází k průniku bakterií a jejich toxinů ze zažívacího aparátu do těla.
Příznaky Příznaky choroby začínají neklidem, zvíře neustále popochází nebo stojí. Hlavu má mírně skloněnou a z tlamy obvykle odkapávají sliny. Dýchání je zrychlené a mělké. Břicho hlavně v oblasti za hrudníkem je výrazně zvětšené a tvrdé. Při jemném poklepu slyšíme tympanický zvuk (jako bychom bubnovali na bubínek). Pes se také obvykle snaží neúspěšně zvracet, maximálně se setkáme s výhozem bílého šlemu (napolykané sliny z jícnu). Sliznice jsou bledé a puls je rychlý a slabý.
Co udělat Pomoc je vázána jen na prostory veterinárního zařízení. Majitel musí včas onemocnění rozpoznat! Onemocnění má dobrou prognózu jen pokud je řešeno do 2-3 hodin od vzniku.
Je nutné zamezit vzniku šoku, dekomprimovat žaludek a obnovit návrat krve z velkého krevního oběhu. Operace po uvolnění plynu a výplachu žaludku umožní revizi rozsahu poškození žaludku a přilehlých struktur. Určité nevratné změny žaludeční stěny lze zvrátit plastikou. Důležitým bodem je fixace vrátníku k pravé stěně, aby již v budoucnu k otočení nemohlo dojít.
Zhruba 3 dny po operaci jsou kritické. Nejkritičtější je samozřejmě prvních pár hodin, kdy doznívají destruktivní procesy a je vysoké riziko rozvoje krvácivých stavů (DIC), srdečních arytmií, sepse, embolií a šoku.
Bohužel platí, že po dobu prvních 3 dnů po operaci může dojít k nezvratným a infaustním komplikacím.
Po torzi Pes, který prodělal takto velmi závažné onemocnění už doživotně musí mít změněnou životosprávu. Z důvodu pravděpodobných přetrvávajících změn žaludku (zajizvení, narušená inervace a podobně) je nutné dodržovat určitý stabilní denní režim. Je nutné krmit 3 x denně v malých dávkách pouze vysoce stravitelné kvalitní krmivo, granule vždy namáčet. Krmit nejlépe ve stejnou dobu. Omezit po nakrmení aktivitu a stresové okamžiky. Pokud víme, že pes bude mít zátěž nebo bude například cestovat ponecháme ho hladového nebo podáme jen minimální množství krmiva. Psi jsou fyziologicky uzpůsobeni hladovění a tak se nemusíme obávat zhoubného vlivu hladovky.
Pravděpodobnost návratu choroby je poměrně velká, pokud při operaci nebyla provedena fixace vrátníku (uvádí se kolem 45-60 %). Nesmíme však zapomenout, že životospráva musí být stabilní i v případě, kdy gastropexe byla provedena, žaludek pravděpodobně již nebude fungovat jako dříve. Pokud chceme, aby takto postižený pes žil nadále plnohodnotným životem je nutné dodržet výše zmíněná pravidla.
|