DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Veterinární ordinace Canife

Případy z ordinace

Nebezpečí skýtají i žvýkací psí šlachy / "kosti"...

 
Amy dostala velkou žvýkací sušenou šlachu / "kost" na hraní a na čištění zubů. Měla jí vydržet dlouho k ukrácení nudných chvilek. Plán zábavy však nevyšel, 20 cm dlouhá kost po krátké chvíli zmizela... 
A Amy ukázkově předváděla výrazný diskomfort svého zažívání, snažila se zvracet, slintala, stála nahrbená a  obecně vypadala, že hodlá brzy odejít z našeho světa (alespoň tak to majitelka cítila). 
Cesta k nápravě ucpaného jícnu byla velice strastiplná, plná slepých uliček a komunikačních selhání. 
Nakonec vše dobře dopadlo, "vazovice", jak těleso trefně majitelka nazvala, o velikosti větší brambory, byla pomocí endoskopu a speciálních extrakčních kleští odstraněna. 
Nechť je tento příběh mementem "bezpečných" psích hraček. Prosím, dávejte si pozor co svému mazlíkovi dáváte a raději ho mějte pod kontrolou. V rámci strachu z konkurence nebo z pouhé psí pošetilosti může dojít ke komplikacím, které mohou psí život i výrazně zkrátit...
Kocourek Modroočko

Víte, že bílá barva a modré oči mohou být spojeny s vrozenou hluchotou? Gen podmiňijící vrozené degenerativní změny vnitřního ucha je dokonce dominantní. Proto 60-80 % bílých koček s modrou barvou očí vůbec neslyší ...
Kocourek Modroočko je hluchý, tento handicap byl příčinou našeho seznámení. Dobrodružství kotěte začalo nevinně. Přirozená touha po poznání vyvedla neposedné kotě z bezpečí domovské zahrady. Za dřevěným plotem burácely plechové příšery, svým hlomozem každé zvíře včas upozorňily na možnou tragedii. Modroočko, ale neslyší vůbec nic, bezstarostně si hraje... Probere se až po chvíli, celý zamazaný silničním šmourem a s obrovskou bolestí v pravé přední tlapce. Pravou tlapku nemůže nijak ovládat, jen při pohybu moc a moc bolí. A čím dál víc otéká.
Najednou někdo roztřesené a špinavé kotě popadne a donese mi ho do ordinace. Noha byla rozdrcená a začala odumírat.
Bohužel jsem se zhlédla v těch hlubokých modrých očí a smrtící injekci nedokázala podat. A nyní nám třínohý kocourek po svém upravuje naši domácnost. Jeho sluchové postižení ho účinně brání před silnými slovy výchovy. Nejhorší je, že ho nemohu vypustit ven. Naše fena bytostně kočky nesnáší, nevím zdali by ji včas zaregistroval ...
 
Králík Piškot a jeho močové problémy
 
Králík Piškot měl problémy s pomočováním a zánětem dolních močových cest. Pokud nebral antibiotika, v moči se rychle objevila krev. Potíže byly následkem velikého kamene uhnízděného v močovém měchýři. Sláva výdobytkům moderní doby! Dnes může jít na sonografické vyšetření i králík. A operaci zvládne také ...
 
Sonografickým vyšetřením byl nalezen veliký močový kámen.
 
Piškotova panička, šla do operace po hlavě, ikdyž anestezie u králíká není vždy bezproblémová...
Močový měchýř  vyjmutý z dutiny břišní. Je relativně velký, protože obsahuje 2,5 cm kámen. Vzhledem chronické infekci  v dolních močových cestách je nutné zamezit možné kontaminaci operační rány.
 
Močový měchýř se rázem po odstranění urolitu zmenšil. Následuje zašití rány a kontrola těsnosti.
Důkladný oplach tkáně fyziologickým roztokem.
 
 
V současnosti je Piškot stále kontrolován, močové cesty jsou náchylné na opakované záněty. Je nutné ho po určité době vždy přeléčit ATB.

Nesestouplé varle alias jednostranný kryptorchismus

Varlata jsou v životě psa velmi aktivním orgánem, neustále produkují pluky spermií.
Tkáň varlete je metabolicky velmi aktivní, nepřetržitě tam probíhají složité biochemické procesy a buňky se neustále množí. Vzhledem k aktivním chemickým a energetickým pochodům je nutná k bezproblémovému chodu orgánu zhruba o 2 °C nižší teplota, než je v dutině břišní. Proto varlata po narození psa a kocourka putují tříselným kanálem do šourku.

Sestup varlat by měl být patrnný již v době odstavu (6-8 týden života). Toto je velmi důležité u mláďat zakoupených s rodokmenem. Pokud varle/varlata nesestoupí do šourku, jedinec se vyřadí z chovu, aby dále v populaci tuto vadu nepřenášel (polygenní dědičnost, tj jev do značné míry ovlivněný i jinými vlivy).

Pokud varle zůstane v dutině břišní, vyšší teplota prostředí působí negativně na procesy ve varleti (kancerogenní vliv). Proto je vhodné zadržené varle odstranit před možným vznikem nádoru. Pokud majitel chce pejska nebo kocoura vykastrovat je nutné odstranit obě varlata (zadržené i nezadržené). Pes na fotografii měl varle zadržené v bříšku, sonografem jsme určili jeho polohu a odstranili spolu s druhým "zdravým", aby efekt kastrace byl 100%.

    

Na fotografii vidíte kastrační řez před šourkem, odkud bylo odstraněno normální varle. Řez nalevo od penisu byl nutný k vyjmutí zadrženého v bříšku.

 

Gravidita s průkazem původu

Začátkem května do ordinace přišla slečna německého ovčáka v 7. dnu hárání. Páníček jí našel urozeného nápadníka a naplánoval ušlechtilé potomky. Vyvolený budoucí otec však žil daleko a tak jsme se museli plán velice upřesnit, aby nedošlo k plané návštěvě.
Máme jednoduché 2 možnosti, buď vyhodnotímě cytologii poševního stěru nebo sledujeme hladinu pohlavního hormónu progesteronu v krvi.

Pečlivý majitel si vybral sofistikovaný progesteron, první odběr ukázal, že ještě několik dní je na nápadníka čas. Druhý odběr již prokázal blížící se období ovulace. A fenka se rozjela za vybraným partnerem.

27. den po připuštění přišla na kontrolu, zdali snažení bylo úspěšné. 

Graviditu nejlépe zhodnotíme pomocí ultrazvukového vyšetření dělohy po 24. dny od svázání. Existuje také psí test gravidity obdobný lidskému, test však nesdělí přibližný počet štěňat.

Sonografickým vyšetřením byla normálně probíhající gravidita potvrzena a napočítali jsme přibližně 6 štěňat.

Majitel si již naplánoval porod s účastí kolegyně Jitky Mikešové. Nezbývá než popřát bezproblémový průběh!

Kateřina Fialová Lipnerová 


Patálie, když lezu kam nemám!

Přišel k nám kocourek s mnohočetnými poraněními, hlavně v oblasti hlavy. Prý rád leze do motorové části automobilů a vyhřívá se tam ...
Bohužel za necelé 4 roky mé ordinace je to již několikátý případ. Zatím všechny doposavadní příhody skončily euthanazií. Masakr! Když si představím panikařící kočku pod kapotou při startování motoru, brrrr! Co je tam jen láká? (Chemický zápach, olejová špína, kov...)

Na kocourka byl žalostný pohled. Levé oko bylo mimo očnici se silně oschlou rohovkou (prolaps očního bulbu). Spodní čelist byla v místě brady zlomená (červená šipka na rentgenogramu), kosti odtržené a obnažené v dutině ústní. Navíc celá spodní čelist byla vykloubená (modrá šipka na rentgenogramu). Různě po těle byly větší plochy kůže silně zhmožděné.
Pohled jen pro otrlé! Majitelka kocourka je však tvrdá bojovnice a euthanazii okamžitě zavrhla.

Nejdříve bylo nutné vrátit oční bulbus zpět do očnice. V celkové anestezii jsme oko vrátili do jeho normální polohy a zafixovali sešitím očních víček.

Po té bylo nutné zakloubit zpět čelist a zafixovat rozlomenou symfýzu mandibuly (spojení obou rámů čelistních kostí v místě brady).

Červená šipka ukazuje na upevnění obou rámů spodní čelisti cerkláží, modrá míří na srovnané skloubení čelistí.

Po stažení čelistí drátem (cerkláží) začal kocour přijímat sám dobrovolně potravu. Spodní čelist je však mírně vyosena a máme podezření na pravostranou nitrokloubní frakturu. Vzhledem k dobrémů příjmu potravy ponecháváme stav přírodě. Oko se nám bohužel nakonec zachránit nepodařilo, rohovka byla velmi poškozena a hrozilo prasknutí, infekce a bolelo. Z těchto důvodů bylo levé oko po několika dnech vyjmuto. Navíc se objevily veliké puchýře na polštářcích všech nohou.
Kocourek zatím statečně bojuje a všichni mu držíme palce. Rekonvalescence bude ale dlouhá a stále hrozí závažné komplikace.

V červnu 2013 již mohu říci, že vše dopadlo dobře, spáleniny se zhojily, čelist srostla - zůstala mírně vyosena . Jediná problematická věc byl kožní zánět způsobený na levé tváři asi škrábáním?? Vyosení čelisti způsobilo, že spodní levý špičák se zapichoval do horního patra. Kocour si pravděpodobně chtěl od bolesti ulevit a snažil se tomu dopomoci tlapkou a drápky. Spodní levý špičák jsme vytrhli a doufáme, že kocour již bude zdravý.

Kateřina Fialová Lipnerová

Nafukovací balónky spolu s kostmi ucpaly tenké střevo - kyčelník.

Po krátké době se objevila další fena s příznaky střevní neprůchodnosti. Majitelé viděli jak slupla nafukovací balónek? 
Radost dětí, která nemá většinou dlouhého trvání. Jak by takový křehký předmět mohl způsobit ucpání střeva u 30 kg těžkého psa pro nás bylo opravdu záhadou.

Klinickým vyšetřením jsme zjistili velmi tuhou střevní zátku v hypogastriu. Prohmat tohoto místa byl fence nepříjemný až bolestivý. Opět přišel na řadu nezastupitelný pomocník rentgen, který příčinu potíží hned odhalil. Tenké střevo bylo velmi rozšířeno před radiodenzním útvarem z nahromaděných kostí.


Zelené šipky ukazují změť kostních úlomků ucpávající střevo. Žlutými výsečemi je zvýrazněný úsek kyčelníku (tenkého střeva) přeplněný nahromaděnou zažitinou před "kostním špuntem".

Pomoc spočívala opět v operativním zprůchodnění tenkého střeva. Dutina břišní již vykazovala příznaky počínajícího zánětu. Blány obdávající jednotlivé orgány velmi překrvené a mízní uzliny drénující tenké střevo velmi zvětšeny. Prostou enterotomií byl vybaven tvrdý chuchvalec kostních úlomků, trávy a dvou nafukovacích balónků...


Oranžový a fialový balónek působily jako tmelící faktor různorodého špuntu. Pokud by fenka nesnědla kosti, pravděpodobně by tenké gumové těleso bez problémů prošlo do tlustého střeva a bylo vypuzeno z těla spolu se stolicí. Zde vidíme názorný příklad toho, jak se může krmení kostmi vymstít.

Operace proběhla bez komplikací, střevo jsme tlakově prověřili a přešili omentem (velmi dobře prokrvenou blánou), aby se hojení urychlilo. Střevní operace však nejsou sterilní, nelze při nich dodržet zásady úplné asepse, protože zachraňujeme dutý orgán plný bakterií. Doufejme tedy, že nenasyta přežije rizikové dny bez komplikací.


 

 

Oříšek ucpal střevo

O Velikonocích přišla jezevčička s trávicími potížemi. Nechtěla přijímat potravu a zvracela a zvracela ... Její stolice byla tuhá, ale naposledy viděna před několika dny.

Na pomoc musela přijít  RTG diagnostika: Na nativním bočním snímku je vidět výrazněji naplněný žaludek plynem a patrně ložiskovitě rozšířené plynnaté duodenum (dvanácterník).

RTG změny svědčí o ileózním stavu předního úseku zažívacího aparátu. Vzhledem k mladému věku jezevčičky se pravděpodobně jedná o střevní neprůchodnost způsobenou cizím tělěsem ve střevě. 

Provedli jsme ještě jeden rtg snímek s podáním baryové kontrastní pasty: Zde je vidět jak žaludek je výrazně naplněn baryem (bílá plocha, ohraničená bleděmodrou výsečí, dvanácterník je naplněný vzduchem a kontrast vůbec do něj neprochází (zelená výseč), velmi přehledný plynatý dvanácterník je náhle ukončen a ztrácí se v překrytí s dalšími orgány (tenké střevo), žlutá šipka označuje pravděpodobné místo problému (viz nález vymezený žlutým křížkem - poznáte na rtg oříšek?). Mame podezření na rtg nekontrastní cizí těleso, ucpávající konec duodena nebo začátek jejuna (lačníku).

Jediná pomoc a úleva spočívá v chirurgickém odstranění příčiny neprůchodnosti. Jezevčičku jsme tedy uspali a připravujeme k operaci:

Operační nález potvrdil obstrukční příčinu střevní koliky. Na konci dvanácterníku byl uvízlý lískový oříšek. Metodou prosté enterotomie jsme ho vyjmuli a nyní fenku čeká několika denní rekonvalescence.

 

Fenečka se uzdravila bez komplikací. Držme jí palce, a´t udrží své chutě na uzdě...

Na případu jsme se podílely společně, protože se jednalo o složitý operační zákrok a bylo nutné pečlivé asistence. 

Jitka Mikešová a Kateřina Fialová Lipnerová   

 

Nemocná samička gekončíka nočního

Jak už to tak bývá, pod svícnem je největší tma... Jednoho dne jsem zjistila, že jedna ze samiček se velmi špatně pohybuje, má problémy se svlekem kůže a pravděpodobně nežere.

Její končetiny se divně prohýbají, je výrazně vyhublá a velmi slabá. Celkový stav a klinické symptomy svědčí o nevhodné životosprávě, samička trpí nedostatkem důležitých vitaminů (hlavně vitaminu D). Vitamin D se v těle aktivuje do účinné formy pomocí ultrafialových paprsků, ale tyto zvířata jsou ryze noční tvorové a sluníčko podle odborných publikací nepotřebují? Prostě problém, který jsem u sebe nečekala...

Dali jsme se do boje a zachraňujeme život.

 

Aplikace vitamínů do podkoží, všimněte si výrazné slabosti (plachý tvor odevzdaně leží v ruce) a slabých zkroucených končetinNásleduje krmení...

 

Bohužel tento příběh má smutný konec, gekončík 2.4.2013 zemřel. Pravděpodobně orgánové změny již byly velmi pokročilé, poslední dny gekončík vykazoval selhání ledvin.  

Kateřina Fialová Lipnerová